От 5 февруари 2023 г. се разрешава износът на нефтопродукти от България за Украйна, реши Министерският съвет на днешното си заседание.
Разрешава се и износът на определени рафинирани нефтопродукти, получени от руски суров нефт, внесен въз основа на получената дерогация от ЕС за вноса за трети държави.
Това е необходимо, за да се ограничат рисковете за околната среда и безопасността, тъй като подобни продукти не могат да бъдат съхранявани безопасно на територията на страната, уточняват от пресслужбата на кабинета.
Макар че се ползва с дерогации и може да внася руски петрол по море и тръбопровод до края на 2024 г., България не може да продава получени от него нефтопродукти на купувачи в други държави членки на Европейския съюз (ЕС) или в трети страни. България обаче може да изнася за Украйна някои рафинирани продукти, получени от внесения въз основа на тези дерогации петрол, включително чрез транзит през други страни от ЕС при необходимост.
Тези разпоредби се съдържат в приетия от Съвета на ЕС девети пакет от санкции срещу Русия.
Сред продуктите, които могат да се изнасят за Украйна, при това само до определени обеми, са газьол, леки масла и препарати, минерален терпентин, авиационен бензин за двигатели, бензин за двигатели, керосин за реактивни двигатели, друг керосин, тежки масла, нефтени масла, тежки горива.


Организират благотворително бягане във Варна
Зловеща находка: Откриха труп на тийнейджър
45 пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
Безводието в Рогачево стигна чак до Брюксел
Украйна удари Крим и уби четирима
Меме акциите за трилиони долари вече са тук. Инвеститорите трябва да са готови
Индия показа, че забраната на социални мрежи за тийнейджъри има и негативи
ФИФА се оказа права за цените на билетите на Световното
Източният фланг на ЕС настоява за ускорено финансиране на ПВО
Швеция може би е моделът за оцеляването на либерализма
Ford жертва по един двигател на ден, за да реши големия си проблем
Електромобилите с голям пробег се превръщат в проблем
Най-добрият двигател на Maserati става хибрид, но не и PHEV
Бъдещата българска кола: Тествахме Ora 5, която от зимата ще се прави в Ловеч
Най-безшумните коли – дизели унижават електромобили
Националната мюсюлманска конференция избра Ахмед Хасанов за главен мюфтия
Как българските книги стигат до световните издатели?
Пиян шофьор с 1,63 промила събори ограда в Берковица и избяга
2430 километра по границите на България с 45-годишен велосипед
40-годишен договор за водите на Арда е заплаха за България
преди 3 години Тоест, зеления чорап ни вкара във войната, разрешавайки износа към Украйна... :D:D отговор Сигнализирай за неуместен коментар